RaspberryPi - DAC, NAS, router, ...

  • Posted on: 2 March 2019
  • By: obbo
RaspberryPi - DAC

  Zaczęło się od chęci zbudowania czegoś co zastąpi odtwarzacz CD. Pod ręką znalazła się "malina", która w połączeniu z DAC i odrobiną oprogramowania (wybrałem Moode) świetnie radzi sobie z odtwarzaniem plików FLAC. Pozostało tylko zestaw wyposażyć w dysk i skonwertować CD. Taki zestaw staje się już samodzielnym odtwarzaczem. Moode potrafi jednak więcej, możemy wykorzystać go także jako radio Internetowe. Skoro potrzebuje już stałego dostępu do sieci (modem LTE Huawei E3372h), to niech "malina" będzie dodatkowo routerem, wyposażmy ją też w funkcję punktu dostępowego WiFi. Na dysku da się także wygospodarować trochę miejsca na mały serwer plików z serwerem SVN. Takie połączenie funkcji w RasperryPi jest wygodne, a urządzenie które będzie zapewne działać 24 godziny na dobę, pobiera niewielką ilość energii. Dla uzupełnienia powstał zatem układ zasilania wyposażony w funkcję UPS-a, funkcje monitorujące i kilka przycisków sterujących.

  DAC został zbudowany na układzie PCM5122 w podstawowej konfiguracja w/g noty katalogowej, wyjścia RCA, TPS73633 jako stabilizator napięcia dla części analogowej.

schemat

  W Moode działa ze sterownikiem "Allo Piano Hi-Fi DAC". W pliku /boot/config.txt dodajemy:


Moode

  Zestaw: RaspberryPi 3 B+, DAC, dysk WD BLUE 2,5", modem LTE i kontroler zasilania pobiera zależnie od trybu pracy od 4,2W do 8W. Pomiar tuż za modułem UPS.

zużycie energii

  Obecna wersja zasilana jest przez transformator. Zastosowany transformator bez obciążenia rozprasza ok. 7,5W, czyli mniej więcej tyle ile cała reszta urządzenia. Można zatem rozważyć zastosowanie w jego miejsce zasilacza impulsowego. Zasilacz impulsowy o podobnej mocy co zastosowany transformator traci tylko ok. 0,5W.

Pliki

Schemat w formacie KiCad.
mime_iconDAC.zip (15.92 KB)

Schemat w formacie Eagle.
mime_iconDAC.sch (704.26 KB)

 

Dodaj komentarz